מס הרכישה עולה

משקיעים בנדל"ן? מס הרכישה עולה ל8%, וחשוב להבין את ההשלכות לכך

רכישות נדל"ן הן דבר מורכב במיוחד, היות שמדובר בתהליך בירוקרטי ארוך לעתים. במסגרת רכישות נדל"ניות ומקרקעין, גובה המדינה מס שהתמורה היא זכות על קרקע – בין היתר קרקעות למגורים, מתחמי מסחר ועסקים. במקרים אלו, רוכש הקרקע נושא בעלויות המס, שמשתנה לעתים. החל מינואר 2022 מס הרכישה מתוכנן לעלות ל8%, מה שמייקר את ההשקעות בנדל"ן. המס מושת לפי מדרגות שנקבעו בחוק, כך שכול מדרגה מייצגת אחוז מס שייקחו ביחס לסכום הרכישה.

אז על מי השינוי הולך להשפיע בתכל'ס?

ההשפעה של העלייה במס הרכישה, משפיעה על עולמם של משקיעי הנדל"ן בצורה דרסטית. המדרגות שהיו קיימות עד כה, שהיו נמוכות באופן יחסי, מצטמצמות ומעוגלות כלפי מעלה. משקיעי נדל"ן הם קהל היעד לעליית המס, ומדובר באנשים אשר רוכשים דירה שנייה ומעלה להשקעה. המהלך הזה, שתקף כעת ל-3 שנים עם אופציה להארכה בשנתיים, מעלה את מחיר הדירה בגלל שמס הרכישה הוא חלק אינטגרלי שמגולם במחיר הנכס.

עד היום רוכשים שקנו דירה שניה להשקעה עד 1,294,770 שילמו כ5% מס, כלומר מדרגת המס הנמוכה ביותר. ככול שהסכום משתנה ועולה, גם מדרגות המס משתנות בהתאם. החל מינואר המצב ישתנה בצורה מובהקת, ומשקיעים שירכשו דירה שניה ישלמו מס רכישה של 8% כבר מהשקל הראשון ועד 5,390,000. לאחר שעוברים את הסכום שנקבע, מדרגת המס עולה ל10%. המטרה של המהלך היא "להרחיק" משקיעי דירות, ולייצר היצע לרוכשים של דירה ראשונה וזוגות צעירים בתוכם.

אוהד אסרף, הבעלים של 'ארי מגורים' אמר בתגובה למהלך: "מהלך שכזה לא יגרום לשינוי מהותי וכמובן לא יגרום לעצירת מחירי הדיור, אלא להפך. כאשר פרסמו לפני מספר שבועות על צפי לעליית מס הרכישה, הפרסום גרם למשקיעים להסתער על משרדי המכירות ולרכוש בלי הכרה. המשקיעים יחזרו לרכוש על שם ילדיהם או שגרוע מזה יחזרו להוציא את הכסף למדינות אחרות, הפתרון לעליית מחירי הדיור רחוק שנות אור לצערי".

חשוב לדעת – הסיבה למהלך והשינוי המהותי בו.

הבחירה להעלות את מס הרכישה נבעה מהנהירה לרכישת נדל"ן להשקעה. העלאת מס רכישה מטרתה לצנן את שוק ההשקעות בנדל"ן, ולאפשר ייצוב של השוק גם לרוכשים דירה ראשונה. השינוי והעלאת המס מתרחשות במקביל לדיונים על הפחתת המס לדירה ראשונה, כלומר ליצור מהלך שיאפשר לשווק דירות רבות למי שרוצה לרכוש דירה ראשונה.

ליווי וייעוץ בהתאמה אישית עם 'ארי מגורים'

לאחר שמקבלים החלטה לרכוש דירה, לכל מטרה שהיא, חשוב להבין את התמונה המלאה סביב נושא ההשקעות בנדל"ן לאחר השינויים במבנה מדרגות המס. 'ארי מגורים' מתמחים במתן פתרונות דיור משתלמים שמותאמים לצרכי הלקוח, ובמקביל גם מספקים ייעוץ וליווי אישיים שיסייעו לקבל החלטה נכונה. לא משנה אם מדובר בפרויקט למגזר העסקי או הפרטי, מס חשוב להבין את ההשלכות וההשפעות של מס הרכישה על הנכס שלכם.

מעוניינים לשמוע עוד?

כתבו לנו ואנו נחזור אליכם בהקדם לתיאום פגישת היכרות ולהנעת ההצלחה של פרויקט הנדל"ן שלכם!